22 Ocak 2012 Pazar

Öncesi ve Sonrasıyla Samsun Deplasmanı

  Önceki yazımızda da üzerinde durmuştuk "Samsun'a Vefa Borcumuz Var" diye. Maçtan bir gün önce, Fidangör | Yenimahalle Tayfa'dan bir kaç arkadaş bir araya gelerek Yenimahalle'de bir okulun bahçesinde saat 22:00 sularında pankart hazırlamaya başladık. Pankartları normalde ben hazırlardım ancak, ben de arabanın bagajını temizlemekle zaman geçirdim. Gecenin soğuğunda donduk, bagajdan çıkanlarla, sokakta topladığımız kartonları ateşe verdik. Az da olsa ısınma fırsatı yakaladık, bir de boyanın kuruması için bekledik bi müddet.  Pankartla işimiz bittiğinde, Batuhan'ların evinin çatısından aşağıya doğru sarkıttık. Şansımıza yağmur yağmadı o gece. Otobüsler sabah 09:00'da otogardan hareket edecekti, sabahın 08:00'inde ise Yiğithan'dan gelen mesajla uyandım. "Ekin maç Ordu'daymış gibi, sabahın köründe Fidangör dolmuş herkes otogara geçiyo" Ben otogara geldiğimde kendi kendime "bu kadar adamı bu otobüsler almaz" dedim. Dediğim gibi de çıktı, otobüsler yetmedi. Diğer gruptaki otobüslerde boşluklar varmış, onları çağırdık. Atabildiğimiz kadar adamı da onların otobüslerine attık. Yine de kalanlar oldu ama artık onlar için yapabileceğimiz bir şey yok. Bileti olanlara öncelik verildi. Çünkü biz Ordu'dan çıkarken 14 tane bilet kaldığını öğrenmiştik Biletix'te.  Bize ayrılan biletler bitti sizin anlayacağınız.

  Ordu'dan çıkmadan önce bi otobüs Fidangör Pankartı'nı bekledi, sonrasında "Hakkınız Ödenmez" diye pankartın olduğunu öğrendiklerinde ise Fidangör Pankartı'na gerek olmadığını düşündük. Bizim, her zaman olduğu gibi bir ayrıcalığımız olmalıydı, öyle de oldu. Gittiğimiz deplasmanlara ilk defa Fidangör Pankartı'nı götürmedik. İyiki de götürmemişiz. Daha önceden de dediğimiz gibi sadece takımımızı desteklemeye gitmediğimizin kanıtı oldu bu durum.

  Ordu'dan çıktık diye düşünürken, limanı geçtiğimizde Sinan aradı. Otobüsleri durdurduk onun yüzünden. Geç kaldı her zamanki gibi, Sinan'ı bekledik 15 dakika.

  Bir de bizim yakın deplasmanlara karşı değişik bir yönümüz var. Yakın deplasmanların hemen hemen hepsine zamanında yetişemiyoruz. Bir de Türkiye Kupası'nda Samsun'a gittiğimizde alkollü olanlar içeri alınmayınca, bu sefer kimse alkol molası verelim diyemedi. Haliyle tuvalet molası da vermedik. Samsun'a geldiğimizde maçın başlamasına 25 dakika falan vardı. Yani zamanında gelebildik.

  Samsun sınırlarına girdiğimiz andan beri, bizi gören el sallamaya başladı, hoşgeldiniz, dostluk kazansın sesleri duyduk dört bir taraftan. Stadın oraya geldiğimizde bizi alkışlayan Samsunluları biz de alkışlayarak selamladık.

  Tribünümüz iyiydi ama işte alkol etkisi olmadığı için gırtlaktan bağırmaktan kaçındı çoğumuz. Yine de Samsun'a yaptığımız en iyi deplasmanlardan bir tanesiydi.

  Maç öncesi bizler Samsun Ordu El Ele, Hep Beraber Tribüne diye bağırdık, ardından Şirinler Grubu takımımızı tribünlerine çağırdılar. Belki de yıllardır olması gereken görüntüler o gün yaşandı. Ardından "Skor hiç farketmez, Hakkınız Ödenmez","Kanını verene, Canımızı veririz" gibi besteler söyledik hep bir ağızdan. Her yıl maratonla sürtüşmelerin olduğu maçlarda, bu yıl alkışlar eşlik etti bestelerimize. Trabzonspor'a salladık karşılıklı olarak.

  İstiklal Marşı'nda ve 55. dakikada "Hakkınız Ödenmez" pankartını açtık.


    Ünyespor konusuna hiç girmek bile istemiyorum aslında ama yaşananlara en güzel cevabı maratondaki Samsunspor taraftarı verdi. Maç sonunda sırf yaşanan herşeye gölge düşürmek için gelip bize el, kol hareketi yapan, Ünyespor atkısı gösteren kişiye, Samsunsporlu arkadaşlar gereken dersi en güzel şekilde verdiler. Zaten biz de ardından Samsun Ordu diye bağırarak teşekkürlerimizi ilettik. Konu burada Ünye değil, konu yaşanan bunca şeye gölge düşürmek isteyen şerefsizler. Şundan da eminim ki; bu yaşanan güzel görüntüleri çekemeyen Karadeniz'in bir çok taraftarı Ordusporumuzun veya Samsunspor'un kimliğine bürünerek internette gerginlik çıkarmaya çalışacaktır.  

   Umarım iki takım da ligde tutunmayı başarabilir. Bu güzel görüntüler oluşmadan önce bile dediğimiz gibi düşmanın olacaksa bile Samsunspor taraftarı gibi şerefli düşman olsun. Karadeniz'in adam gibi adam iki şehrine de binlerce selam olsun. Belki de ligin son maçında Ordu'da tekrar görüşeceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder