18 Nisan 2012 Çarşamba

Fındık; Ordu, Karadeniz, Türkiye'dir !


Geçen günlerde yapılan kongre, önceden planlanmış, düşünülmüş ama tepkiden dolayı kongre öncesinde taraftarla paylaşılmayan, 180 adam diye nitelendirilen şahısların verdiği evet oyu ve değerlerimizi, en büyük varlığımızı hiçe sayan o yüce karar ! Menekşe artık Orduspor Logosunda...

Öncelikle şunu ifade edelim. Fındık, bizim için sadece Orduspor Logosunda bulunan bir simge değildir. Fındık yüzbinlerin geçim kaynağıdır. Şehrimizin değişmeyecek, değiştirilmeyecek! ve değiştirilemeyecek tek simgesidir. Birisi çıkar, hayır burası Fındığın Başkenti değil, Oksijen Diyarı der ve değerlerimizi yıkmaya başlar.

Benim yaşım 50 - 60 değil. Yani yaşını başını almış insanlardan değilim ve çoğu yaşıtlarım gibi çoğu yerde de söz sahibi değilim. O ağırlığa erişemedim, ancak kimse bilmese de bazı şeyler için masaya yumruğumu vurmaktan asla çekinmem. Aslında ben henüz 23 yaşındayım ve ben bu yaşıma rağmen değerlerimizi, kültürümüzü, bizi biz yapan simgeyi savunacak, onu korumak ve değiştirilmesine engel olacak girişimlerde bulunuyorsam, benimle iftihar edeceğiniz yere, kendinizle utanmalısınız.

Bilmem farkında mısınız?

Bu şehrin değerleriyle bir bir oynuyorlar, değiştirmeye çalışıyorlar. Kırk yıllık Fındığın Başkenti Ordu'yu, Oksijen Diyarı Ordu yaptılar. Ordu'nun il sınırlarının başladığı noktalara Oksijen Diyarı logolu tabelalar asıldı. Fındığın tanıtımını yapabilecek tek şehri, en büyük değeriyle ayırmaya, koparmaya çalışıyorlar. İnsanlarımız, köylülerimiz artık Fındık'tan para kazanmıyor. Fındık bahçelerinin dönümlerine göre para alıyorlar. Çünkü baştaki insanlar için üretmek önemli değil, olabildiğince tüketmeli yurdumun insanı ki, dışarıya bağımlı olsun bu ülke. Üretmesin, çalışmasın. Oturduğu yerden cebi parayla dolsun. Halkın da işine geliyor tabi bu durum. İnsanımız işte bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyerek sömürülmeye açık kapı bırakıyor.

Ordu şehri de aynı o şekilde, artık insanlar tepkilerini Facebook duvarlarından "paylaş ki büyüklüğümüzü görsünler" diyerek, twitter'dan TT yaparak veriyor. Sokaklara çıkmak yok, Konuşmak yok. Öyle olursa insanımın karizması çizilir. Benim şehrimin, ülkemin insanına korku imparatorluğ dayatıldı. İnsanlar eskisi gibi olamıyor. Konuşmaları engelleniyor, susturuluyorlar. Aynı beni susturmak istedikleri gibi...

Fidangör Grubu'nun sayfasına Menekşe ile ilgili yönetim aleyhine yazılar yazdığımda telefonlarım susmuyor. Boyun eğiyor benim çevrem, büyük babalarına karşı. Ordu'nun en sağlam ve en büyük sivil toplum örgütü olan Fidangör'ü susturamayacaklar.

Logomuzda Menekşe olmayacak, Resmi siteden bu açıklanacak. Yoksa SUSMAYACAĞIZ ! SUSTURAMAYACAKSINIZ !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder