30 Haziran 2012 Cumartesi

Haberciyim Diye Geçinenler


Şimdi size Ordu'daki bir haber sitesinin, habercilikten başka her şeye benzeyen sözde haberini gösteriyorum. Haberin başlığı fotoğrafta da gördüğünüz gibi CHP'li Ordu Belediyesi'nin hizmet götürmediği tek yer AK Parti binası... diye devam ediyor.

Be adam, sen ne biçim gazetecisin? Kime yaranmak için bu haberi yapıyorsun? Habercilik böyle bir şey ise biz de açalım Ordu'yla ilgili bi haber sitesi çıkarlarımız uğruna haber yazalım, çizelim. Bu mudur yani övünerek yaptığınız meslek?

Sen hiç Ordu'nun sokaklarında, mahallelerinde dolaşmadın mı? Yenimahelle'yi gördün mü? Gel seni ve AKP'li dostlarını Yenimahelle'nin caddelerinde dolaşmaya davet edelim. Belki Yenimahalle de AKP'lidir o yüzden buralara da hizmet gelmemiştir. Koskoca Ordu sokaklarında bütün yollar yapılmış da, bir tek sizin dostlarınızın caddesi öyle kalmış gibi haber yapıyorsunuz. Ayrıca İdris Naim Şahin'in de dikkatinden kaçmadı demişsin. Niye ona orada demedin o zaman, sadece burası böyle değil çoğu yerde çalışma var diye. Kendimi şu anda adeta Ordu Belediyesi'nin avukatı gibi hissettim ancak Ordu Belediyesi hakkında da (her ne kadar yanlış bilgiler de versem) yazılarımızı yazdıK. Neden AKP binasının bulunduğu caddenin önce onarılması gerekiyor? AKP'nin benden ne farkı var? İktidarda diye onlara mı hizmet edilmesi lazım? Ki kaldıki onlar CHP'li belediyeye ne zaman destek vermişler? Ordu Belediyesi AKP'nin olsaydı belediye binası için bu kadar geç kalınır mıydı? Ya da işleri yolunda gitmez miydi? Pardon, özür dileriz Sayın haberci büyüğümüz. Yanlış sözler söylememişizdir umarım.

Ve aslında sizin bu habercilik anlayışlarınızı kökten değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü bu yaptığınız gibi bir çok hatalar yaptınız. Hazır konusu açılmışken onlardan da bahsedeyim.

Ben Fidangör Taraftar Grubu üyesiyim. Ve biz Galatasaray şampiyon olduğunda sokaklara çıktığımızda orada siz de vardınız. Ertesi gün sitenizde şöyle iki tane haber vardı. Orduspor Taraftarı Galatasaray'ın Şampiyonluğunu Kutlatmadı ve Galatasaraylıların Şampiyonluk Kutlama Görüntüleri...

Şimdi siz öyle bir oynuyorsunuz ki, iki tarafı da dengede tutmaya çalışıyorsunuz. Halbuki doğruları yazsanız açık açık en ufak bir söz söyletmemiş olursunuz kendinize. Ve bu haberlerden daha önemlisi de var.

O gece sokaklarda çektiğiniz videoları gün içerisinde paylaşıma sundunuz. Emniyet'in olaylarda bulunan kişileri aradığını bile bile böyle bir hata yaptınız. Ve açık konuşmak gerekirse ben bu durumun farkında bile değildim, ta ki ( her ne kadar sizi haberci olarak görmesem de ) meslektaşınız olan başka biri, sizin videolarınız bende var ancak polislere malzeme olur diye internete yüklemedim sözünü duyana kadar.

Ve ben sizi bir konuda daha uyardım, konuşmalarımızda kayıtlı bir şekilde duruyor. Siz, kişilerin isteği doğrultusunda haberlerin içeriğinde değişiklik yapıyorsunuz. Açık açık konuşalım, gizlimiz saklımız olmasın. O gece Galatasaraylılara saldırdığımız gece bir haber attınız sitenize, Fidangör Grubu galatasaraylıların kutlamasına engel oldu diye. Aradan belirli bir süre geçti, haberinizin içeriğinde değişiklik yaptınız. Fidangör Grubu ve ********* Grubu kutlamalara engel oldu yazdınız. Halbuki o gruptan bir kişi dahi yoktu olayların içerisinde. Fidangör Grubu maç öncesinden bile duyuru yaparken, herkesi örgütlenmeye çağırırken sesi soluğu çıkmayan insanların ismini haberin içeriğinde kullandınız, değişiklik yaptınız. Ve bunu size söylediğimde bana O grubun başındaki insan beni aradı, ricada bulundu gibi bir cümle kurdunuz. Bu nasıl bir haberciliktir? İnsanların ricalarına göre haberin içeriğinde değişiklik yapıyorsunuz ve haberciyim diye geçiniyorsunuz. Bakın Ordu'nun dolaşmadığınız caddesi, sokağı, köyü, bahçesi, deresi, ırmağı kalmamış olabilir sizin için. Ancak böyle habercilik olmaz. Vicdanınızla sizi başbaşa bırakmak isterdim ancak, sizde değişiklik olacağını sanmıyorum bu saatten sonra.

Sitenizin adını ve sizin adınızı paylaşmıyorum. Fotoğrafta herşey var ancak, en fazla bu kadar gizleyebilirdim isminizi. Her ortamda Fidangör Grubu'ndakileri seviyorum demesini biliyorsunuz. Biz de sizi çok sevdiğimizi söylemek isterdik ancak, herkes yaptıklarıyla rengini belli ediyor.

Elektrikler kesilince göreceğiz bakalım elinize kalem aldığınızda kim aydınlatacak sizin o bembeyaz kağıdınızı...

1 yorum:

  1. güzel bir yazı yüreğine sağlık .. ÇAMDİBİLİ KARŞIYAKALILAR

    YanıtlaSil